Jak si vybavit KPZ

KPZ je určena pro použití v krajních případech, kdy nám může pomoct i když můžeme samozřejmě využít i všeho ostatního co najdeme v okolí.Neměla by být moc velká, aby se dala nosit všude a neměla by být zase moc malá, abychom do ní naskládali všechny ty potřeby, které by se nám mohly hodit. Může to být plechová krabička od bonbónů Energit, nebo třeba (vodotěsná) kulatá krabička od většího krému.

Obsah

Co si do krabičky naskládáte záleží jen na vás, ale doporučené minimum jsme sestavili z vlastních zkušeností samozřejmě posílených radami odborníků. Pečlivě zvažujte každou položku, protože vám jednoho dne může velice pomoci, ne-li zachránit.

Doporučené minimum:

březová kůra
sirky, škrtátko / malý zapalovač
provázek
malý nožík / žiletka
jehla, nit, několik knoflíků
spínací špendlík
malé hřebíčky
tužka a papír
svíčka
polštářková náplast
padesátikoruna

Teď podrobněji

Březová kůra - Používá se na podpal vlhkého dřeva a při rozdělávání ohně za nepěkného počasí. Suchá kůra velice dobře hoří a tak je k tomuto ideální.

Sirky + škrtátko - Slouží k zapálení ohně či svíčky. Též se může použít na desinfikování jehly při jejím použití, které vyžaduje sterilní hrot.

Provázek - Pevný provázek na svázání např. roztrženého batohu, roztržené boty, apod.

Žiletka / malý ostrý nožík - Slouží k ořezání klacíku, který použijeme jako kolík u přístřešku, na řezání větví na podpal ohně, na krácení provázku či náplasti

Jehla, nit + několik knoflíků - Vhodné pro opravu roztržených oděvů, plachet, apod.

Spínací špendlík - Vhodný na provizorní “zašití” roztrhlé látky oděvu či batohu.

Malé hřebíčky - Připevnění provázku na klacek při stavbě přístřešku apod.

Tužka + papír - Ideální na poznačení jakékoliv zprávy, napsání vzkazu apod. Nespoléhejte na propisovačky či fixy, které vysychají či zamrzají.

Svíčka - Nouzový zdroj světla a trochy tepla. Doporučujeme svíčku tlustou lojovou, nikoliv tenkou narozeninovou.

Polštářková náplast - Nejčastěji se používá na zalepení puchýřů, když není po ruce lékárnička. Rozhodně ji nepoužíváme jako provizorní lepící pásku.

Padesátikoruna - Může být použita na telefonování nebo dopravu.

 

Zdroj: http://kamzici.ctujm.cz/pro-cleny/krabicka-posledni-zachrany-cili-kpz/